سه شنبه, 28 خرداد 1398

رشت به دفنگاه زباله تبدیل شده است

یکشنبه, 16 مهر 1396 00:00

  رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با بیان اینکه رشت به عنوان مرکز استان به دفنگاه زباله تبدیل شده است گفت:متاسفانه حمایت و همراهی از کارخانه کود آلی توسط دیگر شهرداریهای استان که پسماند خود را به این کارخانه سرازیر می کنند انجام نمی‌شود.

به گزارش دیار گیل ،فاطمه شیرزاد در پنجمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت با تاکید بر اقدامات عمل گرایانه در مباحث بهداشت و محیط زیست رشت بیان کرد:باید به مباحث آموزشی و فرهنگی در این خصوص  توجه بیشتری صورت بگیرد و ان شاالله در این مورد سازمان پسماند شهرداری رشت برنامه‌های منسجم تری را به کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا ارائه و به فرهنگ سازی زیست محیطی در مهدهای کودک ومدارس و... توجه بیشتری صورت بگیرد .

شیرزاد با بیان اینکه شهروندان در بخش پسماند خشک رضایت خاطر ندارند،گفت:در حال حاضر یازده کانکس تفکیک زباله در سطح شهر وجود دارد که باید فعالیت خود را افزایش داده و در خصوص تفکیک زباله بسته های تشویقی به شهروندان ارائه شود و ان شاالله بتوانیم شهر رشت را به الگوی پسماندی در کشور تبدیل کنیم .

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت خواستار احداث کانکس تفکیک زباله در ۵۵ منطقه شهر رشت شد و گفت:احداث سایت نخاله‌های ساختمانی موضوعی است که باید در برنامه سازمان پسماند گنجانده شود .

شیرزاد در خصوص عدم جمع آوری پسماند شیشه تصریح کرد:برخی از شهروندان پسماند شیشه را از دیگر زباله‌ها جدا نمی کنند و این موضوع ممکن است برای کارگران پسماند در حین فعالیت مشکلاتی ایجاد کند .

وی با اشاره به کمبود سطل های تفکیک زباله در سطح رشت بیان کرد:در گذشته سطل های تفکیک زباله بیشتری در سطح رشت وجود داشت ولی در حال حاضر شاهد کاهش آن هستیم .

شیرزاد خواستار نصب سطل‌های  تفکیک زباله در مدارس شد و گفت: سازمان پسماند شهرداری رشت در این خصوص جهادی عمل کند و فرهنگ سازی باید از همین مقطع آغاز شود .

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان کرد:بحث تفکیک زباله از مبدا در برخی از محلات کم رنگ شده و اگر به این موضوع با جدیت پرداخته شود بخش عمده ای از مشکلات پسماند رشت برطرف خواهد شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در ادامه  اظهار کرد: شهروندان نسبت به عدم فعالیت کانکس‌های جمع آوری زباله خشک معترض هستند.

فاطمه شیرزاد افزود:باید ساعات فعالیت این کانکس ها مشخص و در مکانی مناسب نصب شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در خصوص نصب تلویزیونهای شهری در اطراف کانکس‌های جمع آوری زباله خشک بیان کرد: پرداختن به موضوع بسته های تشویقی در تفکیک زباله از مبدا نسبت به نصب تلویزیونهای شهری از اهمیت بیشتری برخوردار است .

فاطمه شیرزاد با ابراز گلایه از انباشت زباله‌ها در مناطق و محلات رشت تصریح کرد: بسیاری از مخازن زباله در محلات شکسته شده و یا کثیف هستند و بوی نامطبوع آن موجب آزار و تهدید سلامت شهروندان و کارگران پسماند می باشد .

وی افزود:متاسفانه نحوه جمع آوری زباله در کوچه ها بسیار نامناسب است و شاهد دپوی زباله درکوچه های مناطق مختلف هستیم و بعلت شکستگی مخازن زباله کارگر دچار مشکل می شود و مدیران مناطق در این خصوص ضعیف عمل می کنند .

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اشاره به اینکه تاکنون چندین مرحله در خصوص نظافت مخازن زباله شهر رشت تذکر داده ام تصریح کرد: تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده و در گذشته که چنین اموراتی در حوزه اختیارات معاون خدمات شهری شهرداری رشت قرار داشت اقدامات  به شایستگی انجام می شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در ادامه با بیان اینکه رشت به عنوان مرکز استان به دفنگاه زباله تبدیل شده است گفت: متاسفانه حمایت و همراهی از کارخانه کود آلی توسط دیگر شهرداریهای استان که پسماند خود را به این کارخانه سرازیر می کنند انجام نمی‌شود و  مطمئنا این موضوع افزایش مشکلات را بهمراه خواهد داشت .

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه در جلسه معارفه شهردار رشت معاون عمرانی استانداری گیلان به وضعیت نابهنجار سراوان و رودخانه های رشت اشاره کرد گفت:کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در شورای چهارم و شروع فعالیت شورای پنجم بارها به این مبحث پرداخت و جای تعجب دارد که بعد از این همه سال و سکوت بالاخره معاون عمرانی استانداری به این مبحث اشاره کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا نیز در ادامه با ابراز گلایه بابت کاهش اعتبار کارخانه کودآلی گیلان در بودجه شهرداری رشت گفت: در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا از طرح خرید ماشین آلات و ...برای کارخانه دفاع کرده بودیم و حال برایم جای سوال دارد که به چه علت مصوبه کمیسیون تغییر یافته است .

فاطمه شیرزاد در خصوص بحث رانش زباله در سراوان گفت: بارها در این خصوص اخطار داده بودیم اما با توجه به بارندگیهای اخیر حجم  زباله افزایش یافته و رانش زباله در سراوان منجر شده است .

وی خواستار تشکیل شورای تامین در خصوص وضعیت سراوان شد و اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون تلفات جانی نداشتیم و باید هر چه سریعتر برای رفع مشکل سراوان چاره ای اندیشید.

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.