سه شنبه, 28 خرداد 1398

منافع آتی پرندگان شکاری انزلی قربانی منافع آنی دلالان

دوشنبه, 10 مهر 1396 00:00

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: یکی از حرفه‌ای‌ترین دلالان حرفه‌ای پرندگان شکاری انزلی دستگیر شد.

ساسان اکبری‌پور در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه گیلان،گفت:در پی گشت و پایش مناطق تحت مدیریت تعدادی تله‌های نصب‌شده توسط تعدادی متخلف سودجو و فرصت‌طلب که اقدام به زنده‌گیری پرندگان شکاری و فروش غیرقانونی این موجودات با ارزش می‌کردند، کشف شد.

وی افزود: یکی از حرفه‌ای‌ترین متخلفان زنده‌گیری پرندگان شکاری پرارزش در حاشیه تالاب‌انزلی نیز در این عملیات کل در حین ارتکاب جرم دستگیر شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان خاطر‌نشان‌کرد:با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده و کمین در منطقه، صبح امروز یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان به همراه ادوات شامل دوربین چشمی و چراغ قوه و تورآلات مخصوص صید و زنده‌گیری پرندگان شکاری به همراه یک قطعه پرنده دلیجه صید شده را دستگیر و به جهت طی مراحل قانونی با تشکیل پرونده تحویل مقام قضایی کرد.

اکبری‌پور با تاکید بر اینکه برنامه‌داریم با همکاری مقامات به جد بر ادامه افزایش پرندگان شکاری گیلان جلوگیری کنیم، تصریح‌کرد: شاهین، باز، دلیجه و عقاب از جمله پرندگانی هستند که مورد طمع شکارچیان پرندگان شکاری گیلان هستند.

وی با بیان اینکه متخلفین پرندگان شکاری مجبور به پرداخت ضرر زیانی هستند که به محیط زیست وارد می‌کنند، گفت: باید جریمه‌ها و مجازات به گونه‌ای باشد که به طور جدی از ادامه تخلفات جلوگیری کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان افزود: پرندگان شکاری اغلب در مناطق کوهستانی و تالابی سکونت دارند و جزء پرندگان بومی گیلان محسوب می‌شوند و هرگونه کاهش جمعیت آنها منجر به کاهش جوجه‌آوری و ضربه به اکوسیستم طبیعی می‌شود.

وی با بیان اینکه اغلب خریداران پرندگان شکاری گیلان از استانهای جنوبی کشور به دلالان پرندگان شکاری گیلان مراجعه می‌کنند، ادامه داد: پولهای هنگفتی که در فروش پرندگان شکاری نصیب لالان می شود ،موجب می‌شود که دیگر افراد نیز به فکر شکار این پرندگان بیفتند.

اکبری‌پور افزود: از متخلفینی که اقدام به زنده‌گیری پرندگان شکاری تالاب انزلی می‌کردند، فیلم گرفته شده است و این فیلم به مقامات قضایی تحویل داده شده است، تا اشد مجازات برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تله‌گذاری بر روی درختان مراتب را به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اطلاع دهند.

به گزارش دیار گیل ، اغلب پرندگان شکاری گیلان برای فروش به شیوخ عرب فروخته می‌شوند تا مورد تفریحشان قرار بگیرد، غافل از اینکه کاهش جمعیت این پرندگان آسیب جدی به چرخه طبیعت کشورمان وارد می‌کند.

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.