پنج شنبه, 06 تیر 1398

آقای نوبخت کجایید؟ دقیقا کجایید؟!

سه شنبه, 26 بهمن 1395 03:30

به گزارش دیار گیل به نقل از گیل خبر ،ی کی از مواردی که از دیرباز مورد انتقاد نمایندگان و مدیران استانهای کشور بوده بحث تخصیص بودجه و اعتبارات به مشکلاتی همچون پسماند،حوادث غیر مترقبه و مباحث عمرانی هر منطقه است و استان گیلان از گذشته دور تاکنون با این مشکل روبروست و با مقایسه سهم تخصیص ناچیز اعتبارات نسبت به استانهای همجوار و سایر استانهای کشور براحتی می توان دریافت که با وجود سرسبزی خود چرا همچنان از توسعه نیافتگی رنج می برد.
پس از انتخاب دکتر نوبخت به عنوان اولین گیلانی معاون رییس جمهور و اولین گیلانی رییس سازمان عریض و طویل برنامه و بودجه کشور بار دیگر گیلانیان به امید ایفای حق خود از بودجه کشور چشم دوختند اما بظاهر به دلیل مشغله های فراوان سخنگوی دولت ،این انتصاب تنها امید منسوبین و بستگان ایشان را محقق کرد!
در سال ۹۵ استان گیلان برای ساماندهی پسماند سواحل حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار اخذ کرد و استان همجوار مازندران نیز در این بخش توانست ۱۰ میلیارد تومان اعتبار اخذ کند اما آنچه باعث ناراحتی و تعجب بیشتر است اینکه مازندران توانست از ۱۰ میلیارد اعتبار ،تخصیص صد درصدی آن را کسب کند اما گیلان حتی با وجود معاون گیلانی الاصل رییس جمهور تنها ۷۰۰ میلیون ازاین اعتبار دو میلیاردی رابخود تخصیص داد !

درحوزه ساماندهی رودخانه های شهر رشت نیز دیدیم که با توجه به اعتبار ۵۰ میلیاردی که پس از سفر رییس جمهموری به گیلان در این خصوص منظور شد، تا این لحظه تنها بخش کوچکی از آن به گیلان تخصیص داده شد.
در حوزه اعتبارات حوادث غیر مترقبه نیز با نگاهی به جذب اعتبار استانهای شمالی کشور مشاهده می کنیم که استان مازندران موفق به کسب اعتبار ۱۸۰ میلیارد تومانی در بودجه حوادث غیر مترقبه شد در حالیکه به گیلان تنها ۳۰ میلیارد تومان اعتبار در این بخش داده شده است.
در بحران برف اخیر بخوبی شاهد این بودیم که عدم برخورداری از تجهیزات مناسب راهداری و تجهیزات فرسوده شرکت توزیع برق که به اعتراف مدیرعامل ۱۲ ساله این شرکت در گیلان بیش از ۱۰ سال از فرسودگی آنها می گذرد، چگونه استان و مرکز آن را زمینگیر کرد.
دکتر نوبخت به عنوان نماینده ۴ دوره ادوار مجلس گیلان که مردم رشت خاطرات خوبی از منتخب خود داشتند و معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در بحبوحه بحران برف اخیر گیلان در حالی در کنگره حزب اعتدال و توسعه شرکت کرد که هموطنان شمالی اش در گیلان از نبود تجهیزات کافی و ضعف شدید مدیریت بحران بسیاری از مدیران ارشد استان گیلان و مدیران کل غیر متخصص منتسب به وی در جاده های استان و شهرهای آن زمینگیر و بودند و ده ها هزار خانوار در خاموشی به سر می بردند و مسئولین گیلان علی رغم نامه نگاری های بسیار در جهت جذب و تخصیص اعتبارات لازم برای نوسازی تجهیزات فرسوده حوزه زیرساختی برق و ماشین آلات راهسازی نتوانستند کاری از پیش برند تا در بحران برف و یخبندانهای پس از آن تنها از یک دستگاه گریدر از نوع یخشکن برای خدمات رسانی به هموطنان ایشان در کل استان بهره مند باشند!
جالب اینکه در اخرین نشست رسانه ای سخنگوی گیلانی دولت نیز که بفاصله کمی پس از بارش برف در زادگاه ایشان برگزار شد،کوچکترین اشاره ای به بحران برف گیلان و مشکلات مردم گرفتار در آن نشد!
طی ۴ سال گذشته سهم گیلان از راه اهن و تکمیل آزاد راه،تنها شعار و سرکشی و ژست ارتیستی دولتمردان گیلانی الاصل در عکسهای رسانه بود و پس از ۴ سال نه از تکمیل آزاد راه خبری شد و نه قطار به پیربازار رسید.
آری ، بر اساس اعلام هواشناسی گیلان بارش برف سنگینی دیگر در اخرین روزهای هفته جاری در پیش است و ظاهرا باید با این حیث منتظر بحرانی دیگر بود، بحرانی که نمی توان تنها آن را به گردن برخی مدیران ضعیف منتسب به مرد خوش سیما و شیک پوش دولت انداخت،چرا که انتظار می رفت که همان دغدغه ای را که برای انتصاب اقوام و حواریون اطرافشان در پست های حساس استان و کشور دولت تدبیر داشتند در عمل برای رفع مشکلات زیرساختی گیلان هم داشته باشند ،و به نظر میرسد که باید از بابت عدم تخصیص اعتبارات لازم برای استان گیلان از شخص ایشان پرسش کرد که: دکتر نوبخت کجایید؟ دقیقا کجایید؟

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.