شنبه, 04 خرداد 1398

گیلان|‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اصلاح برخی ساختارهای مالیاتی کشور ضروری است

سه شنبه, 02 مرداد 1397 00:00

  نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت:‌ شفاف شدن و اصلاح برخی ساختارهای موجود در نظام مالیاتی کشور ضروری۰   

جلال‌الدین محمد شکریه اظهار داشت:‌ اجرای طرح موسوم به صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی،‌ پس از سنجش نقاط ضعف و قدرت آن توسط قانونگذار و مجریان طرح،‌ تحقق اصل شفافیت مالیاتی در کشور را محقق می‌سازد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت: یکی از موارد بسیار مهم در زمینه مباحث مالیاتی حوزه اصناف کشور،‌ موضوع نصب صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی است که به اعتقاد بنده در صورت اجرایی شدن صحیح می‌تواند تحول مثبتی در نظام دریافت مالیات ایجاد کند.

شکریه‌ در مورد پیش‌ نیازهای اجرای این طرح افزود: تدوین آئین‌ نامه اجرایی طرح توسط وزارتخانه صنعت،‌ معدن و تجارت و دستگاه‌هایی نظیر سازمان امور مالیاتی و فراهم آوردن امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز از جمله این پیش‌نیازهای اولیه محسوب می‌شوند.

وی‌ با تأکید بر این نکته که این طرح شامل تمام رسته‌های شغلی نمی‌شود ابراز داشت: چلوکبابی‌ها‌ و رستوران‌ها،‌ طلافروشی‌‌ها،‌ فروشگاه‌های عرضه انواع لوازم خانگی،‌ پوشاک،‌ فروش کامپیوتر و موبایل از جمله صنوف ذیل اجرای طرح صندوق مکانیزه فروش هستند.

رئیس اتاق اصناف گیلان در مورد روند فعلی اخذ مالیات بر ارزش افزوده در حوزه اصناف گفت:‌ به اعتقاد بنده به عنوان فردی که سال‌ها در حوزه اقتصاد و بخش خصوصی فعالیت‌های کلان داشته فرآیند فعلی اخذ مالیات بر ارزش افزوده دچار نواقص و مشکلاتی است.

شکریه در مورد محاسبه و دریافت مالیات بر ارزش افزوده به صورت سه‌ماهه‌ تصریح کرد:‌ در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده پس از تجمیع در حساب رسته‌های شغلی صنوف به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود که رویه مطلوب و اثربخشی به نظر نمی‌رسد.

وی‌ با تأکید بر بازبینی دستورالعمل فعلی دریافت مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد:‌ در ایامی که کشور به حوزه مالیات به عنوان درآمدهای پایدار تکیه دارد شیوه اخذ و دریافت این مبالغ باید از حالت فصلی به صورت کاملاً آنلاین تغییر پیدا کند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور فروش آنلاین کالا و محاسبه آنلاین مالیات را به نفع صاحبان صنوف و سازمان امور مالیاتی دانست و گفت:‌ در این شیوه بهینه،‌ پس از انجام فروش و واریز وجه مورد نظر،‌ مالیات بر ارزش افزوده آن به صورت خودکار محاسبه شده و به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.

شکریه‌ پرهیز از دوباره‌‌کاری‌ها و سرعت عمل بالا را از مزایای دریافت آنلاین مبالغ مربوط به ارزش افزوده اعلام کرد و اظهار داشت: جلوگیری از به‌وجود آمدن هرگونه اختلاف نظر و سلیقه بین صنوف و ممیزین مالیاتی از دیگر مزایای اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده است.

وی‌ شفاف شدن و اصلاح برخی ساختارهای موجود در نظام مالیاتی را ضروری خواند و عنوان کرد:‌ با اعمال برخی تغییرات اساسی و استفاده از روش‌های‌ نوین‌ و به روز جهانی،‌ مطمئناً کشور نیز در مسیر تحقق درآمدهای مالیاتی خود به موفقیت بیشتری دست پیدا خواهد کرد.

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.