سه شنبه, 28 خرداد 1398

مرمت قبرستان لهستانی ها در انزلی

یکشنبه, 30 آبان 1395 03:30

تعدادی از مهندسان لهستانی‌ برای مرمت قبور سربازان خود در انزلی دست به‌کار شدند.

به گزارش دیارگیل ، تعدادی از مهندسان لهستانی برای مرمت قبور سربازان خود که در انزلی مدفون هستند، دست به‌کار شدند و از نزدیک وضعیت قبور را مورد بررسی قرار دادند.

معاون شهردار انزلی امروز درباره حضور لهستانی‌ها به خبرنگار فارس اظهار کرد: لهستانی‌ها با هماهنگی وزارت امور خارجه و به همراه نماینده وزارت خارجه در انزلی وارد این شهرستان شدند.

موسی فکور تصریح کرد: تعدادی از سربازان لهستانی در انزلی مدفون هستند و آنها برای انجام کف‌سازی قبور به انزلی آمده بودند و احتمالاً بار دیگر برای اجرای عملیات به انزلی می‌آیند.

به گزارش فارس، روز گذشته تعداد 6 نفر از مهندسان لهستانی برای برآورد هزینه ترمیم، مرمت و نگه‌داری قبور سربازان لهستانی کشته شده در جنگ جهانی دوم به انزلی سفر کردند و از نزدیک قبرستان ارامنه را مورد بازدید قرار دادند.

گورستان ارامنه یادگار تلخ جنگ جهانی دوم 1939 ـ 1945 و مربوط به لهستانی‌هایی است که در جنگ جهانی دوم به بندر انزلی پناه آورده بودند، این آرامگاه نماد دوستی ایران و لهستان در سال‌های نه‌چندان دور بوده و با همکاری شورای بزرگداشت جنگجویان و شهدای لهستانی مرمت شده اما بازدید برای عموم آزاد نیست.

بسیاری از مهاجران لهستانی که برای همیشه در بندر انزلی ماندند پس از فوت در تکه زمین مربوط به لهستانی‌ها در گورستان ارامنه انزلی مدفون شدند.

در سال 1942، دولت لهستان با اقلیت ارامنه بندرانزلی به توافق رسید که طبق این توافق در آن زمان مالکیت بخش وسیعی از گورستان ارامنه را در بر می‌گرفت و در همان سال 639 تن از لهستانی‌ها در همان‌جا به خاک سپرده شدند که از این تعداد، 163 تن نظامی و 476 تن غیرنظامی بودند که در انزلی بیمار شده و در گذشتند.

گورستان ارامنه در انزلی دارای دیواری بلند، در ورودی آهنی و سر دری آجری است که در آن عبارت «گورستان لهستان» حک شده و علاوه بر این صلیبی سنگی بر فراز سر در نصب شده که در جناحین آن دو عقاب سنگی یا گیلونی «نماد لهستان» قرار دارد.

گورها در چهار محوطه مشخص با صلیب‌های چوبین برفرازشان قرار دارند و مدت‌ها پیش لوحه‌ای در وسط گورستان با این مضمون وجود داشت، «آوارگان لهستان»، آنان که از میهن خود به‌زور تبعید شدند، دلتنگ بازگشت به آشیانه بودند، امّا، بیماری و بینوایی ساییدشان، پس، به ناچار اینجا در خاک بیگانه فرو خفتند.

کتیبه دیگر در قبرستان ارامنه مذکور نصب شده که مضمون آن این است: «دعای خیر خدا بدرقه راه سربازان، زنان، مردان و کودکان لهستانی باد که از زادگاهشان کوچانده شدند و در راه بازگشت به خانه‌شان، در نتیجه تبعید، زندان و بازداشت در سرزمین غربت در گذشتند و در اینجا مدفون شدند».

در سال 1955، کارگزاری دیپلماتیک جمهوری خلق لهستان، گورستان را نوسازی و گورها را نوآرایی کرد و سنگ گورها را از سیمان به رنگ میخک و با نام فوت‌شدگان مانند گورستان تهران آراستند و سپس معبرها و راه‌روهای بین گورها را با سبزه حصاربندی کردند.

در سال 1964، با ابتکار کارگزاری دیپلماتیک لهستان، لوحه یادبود خراب شده مجدداً بازسازی و بنا به موقعیت عصر، کتیبه عوض شد و اکنون نوشته چنین است، به یاد سربازان، زنان، مردان و کودکان لهستانی که هنگام بازگشت به میهن در سرزمین بیگانه در گذشتند و در اینجا به سال 1942 دفن شدند.

به گزارش فارس، گورستان انزلی دومین گورستان بزرگ لهستان در ایران بوده که امروزه با ابتکار مرکز مراقبت از یادبودهای دوران جنگ و سفارت لهستان در تهران قرار است این گورستان بازسازی شود.

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.