سه شنبه, 28 خرداد 1398

ایجاد ۲هزار فرصت شغلی برای آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در گیلان

دوشنبه, 24 آبان 1395 03:30

رشت- رییس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با اشاره به ایجاد ۷۰ هزار فرصت شغلی برای آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی کشور، گفت: سهم استان گیلان در این زمینه دوهزار فرصت شغلی بوده است.
به گزارش دیارگیل ، علی باقرزاده در نشست روسای آموزش و پرورش که عصر یکشنبه در استانداری گیلان برگزار شد هدف از سواد آموزی را کمک به بهبود شرایط زندگی عنوان و اظهار کرد: آموزش در حد ابتدایی برای بزرگسالان حداقل سه نتیجه قابل قبول به دنبال دارد.

وی کاهش میزان فقر، افزایش ضریب سلامت و افزایش ۱۰ درصدی درآمد افراد را در ازای یک سال آموزش٬ از مزیت های آموزش در حد ابتدایی برشمرد و گفت: آموزش در این حد علاوه بر کمک در ترویج جامعه سالم به رشد مشارکت سیاسی کشورها نیز موثر است.

رییس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با بیان اینکه افراد بی سواد علاوه بر آسیب پذیری٬ آسیب رسان نیز هستند، خاطر نشان کرد: آمار نشان می دهد که ۹۳ درصد معتادان یا کم سواد بوده یا سابقه ترک تحصیل و فرار از مدرسه داشتند.

به گفته این مسئول ۹۰ درصد عابران فوت شده در سوانح رانندگی نیز یا کم سواد و یا بی سواد هستند.

وی با بیان اینکه طلاق میان افراد کم سواد نیز شایع تر از افراد تحصیل کرده است، گفت: این معضل با خشونت رابطه مستقیم دارد و در عرصه های بین المللی نیز موضوع کاهش بی سوادی باید کنترل شود.

باقر زاده با تأکید بر بازدید مستمر از کلاس های نهضت سواد آموزی، یادآورشد: همکاری با آموزش دهندگان نیز باید در جهت انجام مطلوب این رسالت مهم در اولویت قرار گیرد.

وی با اشاره به ایجاد ۷۰ هزار موقعیت شغلی برای آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در کل کشور، افزود: در همین زمینه دو هزار فرصت شغلی نیز سهم گیلان بوده است.

رسیدن به توسعه پایدار مستلزم داشتن جامعه ای باسواد است

در ادامه این نشست استاندار گیلان نیز با بیان اینکه معضل بی سوادی سبب ایجاد اثرات منفی در رشد و توسعه کشورها می شود، اظهار کرد: همه مسئولان در قبال حل معضل بی سوادی مسئول هستند.

محمد علی نجفی با اشاره به آمارهای موجود، افزود:جایگاه گیلان در سواد آموزی اول است و رسیدن به این جایگاه حق این استان بود.

وی با اشاره به اینکه در دورانی آستارا جزو اولین شهرهای باسواد کشور محسوب می شد، گفت: فرصت های از دست رفته باید به گیلان باز گرداننده شود.

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به وجود افراد تحصیل کرده بسیار در استان، خاطرنشان کرد: این موضوع یکی از عوامل کاهش نرخ بیکاری در گیلان است.

وی رسیدگی به امور بی سوادی را از هر اقدامی‌مهم تر و واجب تربرشمرد و تصریح کرد: رسیدن به توسعه پایدار ٬ مستلزم داشتن جامعه ای باسواد است.

حل معضل بی سوادی اولویت اصلی آموزش و پرورش

مدیر کل آموزش و پرورش گیلان هم نیز در این جلسه با بیان اینکه حل معضل بی سوادی در اولویت قرار دارد، گفت: افراد بی سواد در مناطق مختلف استان شناسایی شده اند.

مهدی حاجتی وضعیت گیلان درآموزش بی سوادن نسبت به سال قبل در سطح کشور را بسیار خوب ارزیابی و تأکید کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۰ آخرین سرشماری بی سوادان گیلان ۸۰ هزار نفر بوده که امروز این آمار به ۱۴ هزار نفر رسیده است.

 

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.