پنج شنبه, 06 تیر 1398

باوجود تاييد و دستور وزير ارشاد چرا فیلم "گزارش یک اسیدپاشی" اجازه پخش نگرفته؟!

سه شنبه, 29 تیر 1395 04:30

ستاره‌هاي سينمايي و ورزشي کشور در فيلم «گـــزارش يـک اسيدپاشي»دور هم جمع شدند تا درباره معضل اسيدپاشي و اتفاقات تلخي که براي آمنه بهرامي افتاده بود بحث و اظهارنظر کنند. بهرامي نخستين کسي بود که توانست حکم قصاص اسيدپاشي را دريافت کند ولي در لحظه آخر بخشش کرد و از حق خود گذشت.پس از آن احمد عبداللهيان بلوچي اين ايده را دستمايه کار قرار داد و طي هفت سال فيلم«گزارش يک اسيدپاشي» را ساخت اما از همان وقت و طي چند ديدار کارگردان آن با وزير ارشاد و دو دستور مکتوب علي جنتي اين فيلم نتوانسته است وارد شبکه نمايش خانگي شود. عبداللهيان بلوچي مخالفتها با اين فيلم را علي‌رغم همکاري مقامات فرهنگي و سينمايي ناشي از اعمال سليقه‌هاي فردي و مانع‌تراشي‌هايي چون آموزشي بودن موضوع فيلم مي‌داند.اين درحالي است که ايده مشابه اين فيلم در «لانتوري»رضا درميشيان تکرار شده است.گفت‌وگوي ما با تهيه‌کننده و کارگردان اين فيلم را در ادامه مي‌خوانيد.

 

فيلم«گزارش يک اسيد پاشي» باوجودي که مورد تاييد وزيرارشاد بود،نتوانست به پخش عمومي دربيايد.چرا باوجود تاييد و دستور وزير ارشاد اين فيلم وارد شبکه نمايش خانگي نشده است؟

در سال 86 استارت ساخت اين مستند زده شد و در سال 87 تصويربرداري آغاز شد و تا چند ماه پيش اين کار ادامه داشت. تقريبا در تمام دادگاه‌ها دوربين همراه آمنه بهرامي بود و سعي کرديم بيشتر لحظه‌ها را ثبت کنيم تا اين‌که فيلم درسال 93 آماده شد. در همان سال با وزير ارشاد؛علي جنتي ديدار و گفت‌وگو داشتم و او قول مساعد براي حل مشکل پخش و عرضه «گزارش يک اسيد پاشي» به ما را دادند.پس از آن رييس سازمان سينمايي؛حجت اله ايوبي دستور مساعدت پخش اين فيلم را به مراکز زير مجموعه سازمان سينمايي ابلاغ کرد. با نظر ايوبي فيلم به مرکز گسترش فرستاده شد و مهدي طباطبايي نژاد فيلم را ديد و آن را پسنديد. مديرعامل مرکز گسترش اعلام کرد که اين فيلم قابليت پخش در عرصه شبکه نمايش خانگي و ارزش نمايش عمومي را دارد.حسين مسافر آستانه؛ مديرعامل وقت رسانه‌هاي تصويري قراردادي را با ما در تاريخ 15/12/93 منعقد کردند اما پس از آن مدير روابط عمومي رسانه‌هاي تصويري به دليل اختلافات سليقه‌اي در زمينه پخش«گزارش يک اسيد پاشي» در کار ما سنگ‌اندازي کرد و ضربه شديدي را به اين فيلم وارد ساخت.

منظورتان از اين سنگ‌اندازي‌ها چيست؟چه مشکلي با فيلم داشتند؟

سيمون سيمونيان در کار عدم پخش اين فيلم ايستادگي عجيبي کرد و فيلم را برخلاف تمام کساني که آن را ديده بودند تلخ و آموزشي دانست و اعلام کرد که اين فيلم به درد آرشيو مي‌خورد اما همين فيلم در شوراي قبلي پروانه نمايش که در آن افراد کار بلدي مثل ايرج محمدي،حميدبهمني و عليرضاشجاع نوري حضور داشتند به راحتي پروانه نمايش گرفت. نهايتا قرار بود ارديبهشت 94 اين فيلم پخش شود.حتي ما اين فيلم را با حضور و سخنراني حسين مسافرآستانه در رشت رونمايي کرديم اما پس از آن خبري هم از او نشد. مسافر آستانه با ما همراهي داشت اما از طريق سيمونيان تحريک مي‌شد و نهايتا چوب لاي چرخ پخش فيلم ما مي‌گذاشت.مسافر‌آستانه در آن وقت درگير برگزاري جشنواره‌هاي مختلف از جمله جشنواره ياس بود و به ما اعلام کرد که اولويت او برگزاري جشنواره‌هاست و نه پخش فيلم ما.

چرا شما به سراغ وزير ارشاد رفتيد.اين مساله در خود سازمان سينمايي قابل برطرف شدن نبود؟

عملکرد ضعيف رسانه‌هاي تصويري باعث شد که ما پيگيريمان را از راس هرم يعني شخص وزير ارشاد شروع کنيم. مدتي بعد وزير ارشاد در دي ماه سال گذشته در رشت حضور پيدا کرد و ما موضوع پخش فيلم «گزارش يک اسيد پاشي»را با او در ميان گذاشتيم. وزير ارشاد فکر کرده بود با دستور اول مشکل پخش اين فيلم حل شده است.در همان وقت دستور شفافي را براي حجت‌اله ايوبي نوشت اما پس از آن سيمون سيمونيان در يک اظهارنظر عجيبي عنوان کرد که پول پخش فيلم را بايد تهيه‌کننده آن پرداخت کند. اين موضوع پيش از اين سابقه نداشته است. ما هم با کمک افرادي چون حسن زاهدي و جهانگيرميرشکاري طي 48 ساعت پخش‌کننده پيدا کرديم. اگر افرادي در مقابل اين اظهارات بيانيه بفرستند من مي‌توانم با ارائه مستندات حرف‌هاي خودم را اثبات کنم.

باوجود اين‌که مديرعامل موسسه رسانه تصويري تغيير کرد و مصطفي ابطحي به جاي حسين مسافرآستانه منصوب شد در روند کار شما گشايشي فراهم نشد؟

مصطفي ابطحي را هنوز نديده‌ام. چند وقتي است که درگيري‌هاي خانوادگي داشته‌‍‌ام و پس از آن تصادف کردم و نتوانستم اين موضوع را پيگيري کنم.در حال حاضر نمايندگان مجلس و دوستاني هستند که کمابيش کار پخش اين فيلم را دنبال مي‌کنند. متاسفانه قرارداد ما با موسسه رسانه‌هاي نمايش خانگي باعث شد که نتوانستيم فيلم را به جشنواره‌هاي داخلي يا خارجي ببريم و در آنها شرکت کنيم. ما حتي با تلويزيون هم وارد مذاکره شده بوديم اما نمي‌دانم چرا دو نامه مکتوب وزير ارشاد را اجرا نمي‌کنند و نمي‌گذارند که فيلم روند طبيعي پخش و انتشار خود را طي کند؟

دليل اين‌که نتوانسته‌ايد در جشنواره‌ها فيلم را نمايش دهيد به قرارداد شما با موسسه رسانه‌هاي تصويري برمي‌گردد؟

بله؛ بالاي 15 عنوان فيلم پس از ما با موسسه رسانه‌هاي تصويري قرارداد بستند و پخش شدند. مستند «من ناصرحجازي هستم» يکي از فيلم‌هايي بود که بعد از ما ساخته و پخش شد. پخش يک فيلم هزينه زيادي ندارد. بناي ما اين بود که «گزارش يک اسيدپاشي» در پنجاه هزار نسخه و به صورت مويرگي پخش شود. البته من اعتقاد دارم اين فيلم سوپرمارکتي نيز است و مي‌تواند به فروش نسبتا خوبي در شبکه نمايش خانگي برسد. دليل آن هم چهره‌هايي است که بدون هيچ دستمزد و چشمداشت مالي در فيلم حضور پيدا کرده‌اند.

آيا نمي‌شد فيلم را درگروه هنرو تجربه اکران کرد؟اين موضوع را تا چه‌اندازه پيگيري کرديد؟

خيلي به دنبال اکران «گزارش يک اسيد پاشي» در گروه هنر و تجربه نيستم. اعتقاد من اين است که اين فيلم فيلمي ژورناليستي است و نه يک اثر هنري صرف. روندي که اين فيلم طي مي‌کند گزارش‌وار است و بخشي از آن به سابقه و تجربه مطبوعاتي من برمي‌گردد.به همين دليل اکران در گروه هنر و تجربه مورد توجه و تاکيد من نبود.

آمنه بهرامي تا چه‌اندازه با روند ساخت و اجراي «گزارش يک اسيد پاشي»موافق بود؟

ما در «گزارش يک اسيدپاشي» تمام افرادي را که آمنه به آنها علاقه داشت سر صحنه فيلمبرداري آورديم.البته با يک استثنا که آن هم محسن چاوشي بود. مثلا‌هانيه توسلي همکلاسي آمنه بود و با علاقه در فيلم ما حاضر شد. ما از هنرمندان و ورزشکاران بسياري دعوت کرديم تا درباره آمنه بهرامي و معضل اسيدپاشي صحبت کنند از جمله رضا کيانيان، بهنوش بختياري، نيوشا ضيغمي، امير حسين مدرس، نيما شاهرخ شاهي، تهمينه ميلاني، پوران درخشنده، خشايار اعتمادي، امير تاجيک، حميد بهمني، حسن عباسي، آرش برهاني،‌هاشم بيک زاده، سپهر حيدري، افشين پيرواني، مجيد نامجو مطلق، حشمت مهاجراني،‌هانيه توسلي، سعيد مظفري زاده و حميد استيلي در اين فيلم حضور پيدا مي‌کنند.

ظاهرا در حال حاضر از لحاظ مالي دچار مشکل و بدهکاري شده‌ايد.دراين مورد توضيح دهيد؟آيادرصورت پخش فيلم عوايدي به آمنه بهرامي مي‌رسد؟

آمنه بهرامي در فيلم ما ذي نفع است و بخشي از فروش فيلم به او تعلق مي‌گيرد. مي‌دانيم که او ديه خود را نگرفته و از حق و حقوق خود گذشته است اما مشکلات پخش فيلم باعث شد که من به بسياري از عوامل فيلم از جمله آمنه بهرامي بدهکار باشم. آمنه بهرامي درحال حاضر شرايط بهتري دارد و به زندگي اميدوارتر است.

به نظر شما چرا فيلم‌هاي مستند و فيلم‌هاي هنري کمتر در شبکه نمايش خانگي عرضه مي‌شوند و راه پخش آنها تقريبا بسته است؟

متاسفانه شبکه نمايش خانگي با فيلم‌هايي که فضاي مستند دارد همکاري نمي‌کند و توجهي به آن ندارد. براي مثال فيلم«آقاي خاص» که درباره فيروزکريمي بود پخش خيلي نداشت. متاسفانه فيلم‌هايي با ارزش کيفي ج چون از درجه کيفي ج پايين‌تر نداريم هنوز توليد نشده وارد شبکه نمايش خانگي مي‌شوند اما بسياري از فيلم‌هاي مستقل پشت در مي‌مانند.

«گزارش يک اسيد پاشي» چه تاثيري مي‌تواند روي مخاطب داشته باشد؟آن هم در شرايطي که موضوع اسيدپاشي بارها تکرار شده است؟

مردم ما مردمي احساسي هستند. برنامه«ماه عسل» و داستان زندگي افراد در ماه رمضان روي احساسات و افکار مردم تاثيرات زيادي مي‌گذارد. اميدوارم با پخش اين فيلم به قشر جوان و نوجوان آگاهي و هشدار اجتماعي درستي داده شود چراکه اسيدپاشي پديده‌اي عمومي است و مربوط به دسته و حزب خاصي نمي‌شود. من با پخش فيلم «گزارش يک اسيدپاشي» به دنبال کسب پول‌هاي ميلياردي نيستم و انتظار ندارم فيلم ما مانند فيلم‌هاي اصغرفرهادي پخش شود اما اگر بتوانيم يک نفر را از اسيدپاشي منصرف کنيم به هدف خودمان رسيده‌ايم.

فيلم«لانتوري»موضوعي مشابه داستان فيلم شما دارد.به نظر شما فيلم«گزارش يک اسيد پاشي» تا چه‌اندازه روي آن فيلم تاثير داشته است؟

کساني که فيلم را ديده‌اند آن را آموزنده دانسته‌اند.آنها اعتقاد دارند که اين فيلم باعث مي‌شود بسياري از جوان‌ها با عواقب و پيامدهاي اعمالي چون اسيدپاشي آشنا بشوند. متاسفانه در صفحه حوادث روزنامه‌ها بارها با اين مساله ناگوار اجتماعي روبه‌رو شده‌ايم و اسيدپاشي به پديده‌اي بسيار سطحي، دم دستي و همه‌گير تبديل شده است.مسئولان رده بالاي وزرات ارشاد با ما مساعدت داشته‌اند اما در حقيقت مشکل اين فيلم يک بحث شخصي و لجبازي يک شخص است. اخيرا فيلم «لانتوري»رضا درميشيان به موضوع اسيدپاشي آمنه بهرامي با مشخصاتي تقريبا شبيه فيلم ما پرداخته البته او اسامي شخصيت‌ها را تغيير داده است.جزيياتي در فيلم«لانتوري»اشاره شده است که فکر مي‌کنم فيلم من را ديده است چون جزيياتي در اين فيلم وجود دارد که برگرفته از«گزارش يک اسيدپاشي»است.

**********************

روز گذشته، خبری تلخ در فضای مجازی پیچید. «اسیدپاشی در دره شهر» تیتر خبر این بود و باز تاکید بر اینکه گویی بد نیست آثاری که در راستای بازدارندگی یا اصلاح جامعه هستند در حاشیه و دور از اکران نمانند و با نمایش این آثار به حتم جنبه پیشگیرانه‌ای در مقابل رخ دادن اتفاقاتی از این دست شکل می‌گیرد.هنرمندان نشان داده‌اند همراه اصلاح جامعه حرکت می‌کنند. کاش مسئولان هم در این راه با هنرمندان همراه شوند.

صبا

آخرین اخبار

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.