استاندار گیلان: دانش عمومی برای مدیریت حوادث افزایش یابد

استاندار گیلان با اشاره به حادثه‌خیز بودن این استان گفت: داوطلبان هلال احمر با برگزاری کارگاه‌های آموزشی دانش عمومی مردم در حوادث را افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع صبح امروز در همایش بزرگداشت و تجلیل از زحمات و خدمات داوطلبان جمعیت هلال احمر استان گیلان در رشت اظهار داشت: در گیلان بالغ بر ۱۱ هزار نفر عضو داوطلب هلال احمر شده‌اند و امیدوارم تا پایان سال آینده این تعداد به ۱۵ هزار نفر برسد.

استاندار گیلان با بیان اینکه خصوصیات انسانی و نیکوی مردم گیلان به‌ویژه جوانان افزایش تعداد داوطلبان هلال احمر استان را در پی دارد گفت: مهم‌ترین سرمایه اجتماعی هلال احمر اعتماد مردمی است که نمونه‌های آن را در حوادث مختلف مانند سیل اخیر در کشور دیدیم و بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شد.

وی با اشاره به اینکه داوطلبان نقش مؤثری در افزایش اعتماد عمومی به هلال احمر دارند تصریح کرد: حلقه اتصال توان توانمندان و نیاز نیازمندان داوطلبان هستند و می‌توانند بر اساس شناختی که از نیازمندان استان گیلان دارند زمینه کمک‌های خیرخواهانه برای آنان و تحقق برنامه‌های جمعیت هلال احمر را فراهم کنند.

زارع با بیان اینکه مهم‌ترین اقداماتی که توسط بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد جمهوری اسلامی ایران یعنی هلال احمر می‌شود توسط داوطلبان است افزود: جمعیت هلال‌ احمر در جامعه امروزی نقش مؤثری در امیدآفرینی ایفا می‌کند زیرا در سختی‌ها کنار مردم هستند و اقدامات شایسته‌ای که در بحران‌ها انجام می‌دهند بسیار ارزشمند است.

استاندار گیلان به کمک‌های دولت جهت تأمین زیرساخت‌هایی مانند اورژانس هوایی برای افزایش خدمات هلال احمر در استان اشاره کرد و گفت: گیلان از استان‌های حادثه‌خیز است و نیاز داریم همواره در آمادگی باشیم و دانش عمومی مردم را ارتقاء دهیم و داوطلبان با برگزاری کارگاه‌های آموزشی دانش عمومی مردم در حوادث را افزایش دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان نیز در این مراسم عنوان کرد: فلسفه نامگذاری این روز قدردانی از خدمات داوطلبانه در دنیا بوده که یکی از نیازهای اصلی بشر است و در کشور ما نیز به‌صورت دولتی و نیمه‌دولتی تشکل‌های مختلفی در این زمینه کار می‌کنند.

مهدی ولی‌پور با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی خدمات داوطلبانه‌ در حوزه‌های مختلف و تشویق مردم به انجام این نوع کارها گفت: خدمات داوطلبانه کمک می‌کند مشکلاتی مانند کمبود اعتبار که همه دولت‌ها با آن سر و کار دارند در امر خدمت‌رسانی به نیازمندان اختلال جدی وارد نکند و روند کمک‌رسانی را تسریع بخشد.

وی به نقش پویای خدمات داوطلبانه در ارتقای سطح خدمات مختلف در کشور اشاره کرد و افزود: حمایت زیاد دولت‌ها از خدمات داوطلبانه موجب افزایش صلح در جامعه شده و فرصتی برای خود داوطلبان به‌وجود می‌آورد تا ارزش خدمات داوطلبانه را به اشتراک گذارند و گفتمان‌های اجتماعی جهت ترویج ارزش‌ها شکل می‌گیرد.

ولی‌پور با بیان اینکه بر اساس هدف‌گذاری باید برای افزایش کمی داوطلبان هلال‌احمر در گیلان یک درصد از کل جمعیت و ۵ درصد جوانان استان را جذب کنیم خاطرنشان کرد: با کمک همکاران خود توانستیم جمعیت قابل توجهی را تا به امروز جذب کنیم و حدود ۱۵ هزار نفر نیز باید جذب شوند تا به اهداف مشخص‌ شده برسیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان عنوان کرد: توسعه خانه‌های هلال روستایی از دیگر برنامه‌های ما است و امروزه ۱۸۰ خانه هلال روستایی در استان گیلان راه‌اندازی و فعال شدند و ارزش خدمات داوطلبانه در ۸ ماهه نخست امسال در گیلان ۱۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال ۳۰ هزار نفر از خدمات پزشکی و دارویی داوطلبانه و غیرداوطلبانه هلال احمر گیلان استفاده کردند ابراز داشت: گیلان در سال گذشته و ۶ ماهه نخست امسال در بخش لجستیک و تیم‌های اضطرار به‌عنوان استان برتر در ارزیابی‌های کشوری شد.

به گزارش تسنیم ارسلان زارع استاندار گیلان در این مراسم به‌عنوان عضو افتخاری جمعیت هلال احمر گیلان انتخاب شد و در پایان نیز از تعدادی داوطلبان این سازمان با اهدای لوح قدردانی به‌عمل آمد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت