اخلاق انتخاباتی حلقه گمشده نامزدهای مجلس یازدهم شورای اسلامی

🌴مقدمه : انتخابات پیش رو بهانه ای شد تا به برخی از علل انگیزشی و سیاسی، نامزدها در هجمه غیر اخلاقی به رقیب پرداخته شود . مطمئناً هرنوع کنشی در انسان ریشه در برخی خلاء ها یا فرمهای صورت گرفته در روانشناسی شخصیت داشته واگر آن مولفه ها را در کنشگریهای رقابتهای انتخاباتی لحاظ ننماییم ،حق مطلب ادا نمیشود. از سویی دقیقا در اکثر عرصه ها و اقشار اجتماعی در ایران ، متاسفانه تبی فراگیر قالب گردیده که همگان مایلند در کمترین زمان به راس هرم موفقیت مربوطه (در هرزمینه) دست یابند!(جای بررسی دارد)مثلا : کسی که مدت کوتاهی در بازار است،باهر حیله وترفندی میخواهد قوانین فیزیک را شکسته وبه ثروتی کلان دست یازد! نامزدانتخاباتی محترم در عرصه سیاست عینا باهمان قانون فرا فیزیکی و فرا زمان، چشمانش به صندلی مجلس چشمک میزند! (به هرقیمتی)این امری خطرناک در اجتماع است که توامان شدن این نقصان روانی ،با بی تقوایی اخلاقی ،میتواند انسان را تبدیل به شخصیتی منفی و شدیداً خطرناک کند که دست به هر تخریبی علیه حریف مقابل بزند.!
مدتی است فضای سیاسی-انتخاباتی استان را رصد کرده،شاهد تخریبهای گسترده سازمان یافته جمعی یا فردی به برخی از نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم هستم، که با بی اخلاقی تمام حتی ملزم به رعایت ارکان اخلاق حرفه ای خبرنویسی نیستند(چه كسي (كه)؟ چه چيزي (چه)؟ كجا؟ چه وقت (كي) ؟ چرا ؟ چطور (چگونه) ؟)
لذا مواردی را که میتوانند مبنای تئوریکی تخریب علیه رقیب باشند، به اجمال بیان و همه نامزدهای محترم را دعوت به یک رقابت سالم و اخلاق محور می نماییم.
⭕️مبانی روانشناختی :
طبق نظریه مزلو،(maslow): هر «نیاز» هرچقدر پایین‌تر قرار داشته باشد، قوی‌تر است و بدون ارضای نیازهای هر طبقه نمی‌توان به طبقه بالاتر دست یافت.
پرداختن و توجه لازم به این نیازها با ترتیبات سنی وعقلی انسان در رشد شخصیت او بسیار حائز اهمیت است و عدم توالی رشدی یاناکامی هرکدام از ان ترتیبات اثرات بالینی خاص خودرا دارد(شرح بیشتر ان با متخصصین امر است) . با دیدن برخی از کنشهای انتخاباتی تعدادی از نامزدهای محترم،ناخوداگاه ذهن هر پژوهنده ای معطوف به برخی از نقصانها یا ناکامیهای احتمالی روانشناسی شخصیت نامزد هدف، میشود.که نیاز به مداقه و تحلیل دارد.
⭕️مبانی سیاسی :
🌴مفهوم شناسی هدف و وسیله یا سیاست ماکیاولیستی (Machiavelli) :
هدف، توجیه کننده وسیله است و این عقیده به عنوان تابلوئی از مکر و حیله در تاریخ بجا مانده است.
🌴در فرهنگ دین اسلام به هیچ مسلمانی اجازه داده نشده است که برای دستیبابی به اهدافش، هر چند مقدس و مشروع باشد، از ابزار نامشروع بهره بگیرد، زیرا غیر از اهداف، خود ابزار و وسایل نیز باید مشروع و مقدس باشند.«وَ أْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوابِها»بقره ۱۸۹
🌴درچند روزاخیر شاهد هستیم که در سیره عملی برخی نامزدهای مدعی اخلاق و عدالت،تفاوت فاحشی بین لفط و معنا،شعار و عمل وجود داشته و باتمام همت( با فاصله معنی دار از اخلاق)از ابزارهای سایبری جهت تخریب رقیب بهره میبرند! درحالیکه عینا همان مبانی تئوریکی اسلام، شیعه و انقلاب که داعیه وفاداری به آنرا دارند، آنها را بشدت از این عمل منع مینماید.
🌴قابل درک است که نامزد محترم چون خودرا مقابل رقبای باتجربه و صاحب چندین دوره کرسی مجلس میبیند،گرفتار دو نقیصه میشود : اول احتمال ناکامی یاخلط ترتیب در برخی مولفه های هرم مزلویی در ابعاد فیزیولوژیکی ،خصوصا بعد اجتماعی و خودشکوفایی .
دوم در ابعاد سیاسی نیز براحتی از اخلاق دینی به سمت اخلاق ماکیاولیستی لغزیده و موقتا همه آن آموزه هایی که در مسجد،منبر،کلاسهای اخلاق و… اموخته را تعطیل مینماید و عملا به اقتضای عمل ، درس جدایی دین از سیاست(لاییسیته)میدهد!شاید در یک محاسبه سرانگشتی میاندیشد،رعایت عملی اخلاق را به بعداز پیروزی واگذار میکنم!! و چه بسا درصورت پیروزی در انتخابات چنان صحبتهای آتشینی دردفاع از اخلاق میکند که نظیری نداشته باشد !!
که البته عکس کنش فوق نیزصادق است ،نامزدی که دارای تجربه نمایندگی بوده و سایر رقبا را مانند نگاه عاقل اندر سفیه میبیند! علی ایهال هردو انگاره غلط و غیر اخلاقی است و بشدت رسالت نمایندگی را مخدوش مینماید . این پارادایم شیفت شخصیتی نخبگان،آفتی است که میتواند ضربه سختی به اعتماد مردم و نهایتا به آرمانهای نظام بزند و مردم دیگر به حرف راست هم واکنشی مثبت و هم افزا نشان نمیدهند!
🌴کلام پایانی: خداوند علیم و مردم فهیم، بهترین ناظر بر عمل شما نامزدهای محترم هستند و صلاح موکد آنست که، آن باشید که هستید.
«پایان»

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

آیا حساب کاربری ندارید.؟ عضویت

Lost Password

عضویت